Skip to main content

Sakuma and Ishiyama Break Meet Records on Third Day of National High School Track and Field Championships

by Brett Larner

Days after jumping a PB 7.71 m for 5th in the boys' long jump at Oregon's World Junior Championships, Kodai Sakuma (Hosei Prep Daini H.S.) was the star of day three of the 2014 National High School Track and Field Championships in Kofu, Yamanashi.  In the long jump, Sakuma jumped a meet record and new PB of 7.80 m for 1st.  Doubling back in the 4x100 m he helped Hosei Daini take the win there as well, and on the strength of these two wins the Hosei Daini boys advanced to first in the overall school standings.  Another meet record fell in the boys' shot put, where Ayumu Ishiyama (Hanazono H.S.) threw a record 17.40 m to win by almost 60 cm.

Mai Shimizu (Shiga Gakuen H.S.) had a big throw of 46.36 m to win the girls' discus by nearly one meter, while Soyo H.S. turned heads in the girls' 4x100 m with a winning time of 45.88.  Other winners included Ryosuke Kashi (Shikama Kogyo H.S.), who took the boys' 5000 m race walk in 21:05.94, boys' 400 mH champion Takumu Furuya (Soyo H.S.) in 51.33, and Yuri Arashima (Kurashiki Chuo H.S.), who was the only girl in the 400 mH to go under 59 with her 58.76 winning time.

Scheduled for the early evening to minimize the effects of the 35-36 degree heat, all three qualifying sections for the boys' 5000 m saw Kenyans take the top positions.  Silas Kingori of Samuel Wanjiru's alma mater Sendai Ikuei H.S. won the first heat in 14:31.01, his closest Japanese competition Atsushi Yamato (Aichi H.S.) leading a pack of four 7 seconds back in 14:38.54.  Last year's Nationals 5000 m runner-up Charles Ndungu (Sapporo Yamanote H.S.) led Heat 2, overall the fastest section of the day, in 14:24.50 just ahead of newcomer Isaac Mbuguru (Kaishi Kokusai H.S.).  A step behind them was Fuminori Shimo (Iga Hakuho H.S.), at 14:25.94 the fastest Japanese qualifier in any of the heats.  The latest export of the school that produced Bedan Karoki (DeNA RC) and Joseph Gitau (Team JFE Steel), Paul Kamais (Sera H.S.) ran the single fastest time of the day, 14:23.71, to win Heat 3.  Puzzlingly, the rest of the pack in that section made no effort to beat the times in Heat 2 to pick up the extra three qualifying spots for the final, with World Juniors 5000 m runner Shota Onizuka (Omuta H.S.) taking a distant 2nd in 14:44.12.  The final goes down Saturday along with the qualifying heats for the girls' 3000 m, always one of the most competitive events at the National High School Track and Field Championships.

2014 National High School Track and Field Championships Day Three
Kofu, Yamanashi, Aug. 1
click here for official results
click here for comprehensive results in English

Boys' 5000 m Qualifiers
Paul Kamais (Sera H.S.) - 14:23.71 (Heat 3)
Charles Ndungu (Sapporo Yamanote H.S.) - 14:24.50 (Heat 2)
Isaac Mbuguru (Kaishi Kokusai H.S.) - 14:24.65 (Heat 2)
Fuminori Shimo (Iga Hakuho H.S.) - 14:25.94 (Heat 2)
Haruki Minatoya (Akita Kogyo H.S.) - 14:26.57 (Heat 2)
Hiroki Miura (Tohoku H.S.) - 14:26.86 (Heat 2)
Kensuke Horio (Suma Gakuen H.S.) - 14:27.37 (Heat 2)
Kohei Nanba (Senshu Prep Matsudo H.S.) - 14:30.49 (Heat 2)
Silas Kingori (Sendai Ikuei H.S.) - 14:31.01 (Heat 1)
Takumi Kato (Narita H.S.) - 14:36.81 (Heat 2)
Atsushi Yamato (Aichi H.S.) - 14:38.54 (Heat 1)
Shiki Shinsako (Sera H.S.) - 14:38.76 (Heat 1)
Takuya Hanyu (Yachiyo Shoin H.S.) - 14:38.78 (Heat 1)
Hayate Kurumada (Gakuho Ishikawa H.S.) - 14:39.18 (Heat 1)
Shota Onizuka (Omuta H.S.) - 14:44.12 (Heat 3)
John Kariuki (Aomori Yamada H.S.) - 14:44.73 (Heat 3)
Ryuta Tanaka (Kagoshima Jitsugyo H.S.) - 14:44.79 (Heat 3)
Taisei Nakamura (Tohoku H.S.) - 14:45.91 (Heat 3)

Girls' 400 mH Final
1. Yuri Arashima (Kurashiki Chuo H.S.) - 58.76
2. Haruko Ishizuka (Higashi Osaka Prep Keiai H.S.) - 59.02
3. Kanae Kitta (Otsuka H.S.) - 59.45
4. Kasumi Kousa (Yaei H.S.) - 1:00.15
5. Kaede Demizu (Kyoto Bunkyo Gakuen H.S.) - 1:00.18
6. Ryo Matsumura (Kibogaoka H.S.) - 1:00.40
7. Natsuki Ikeda (Saitama Sakae H.S.) - 1:00.54
8. Nao Matsuoka (Takase H.S.) - 1:01.31

Boys' 400 mH Final
1. Takumu Furuya (Soyo H.S.) - 51.33
2. Haruki Maeyama (Narita H.S.) - 51.72
3. Yutaro Mano (Taki H.S.) - 51.75
4. Anthony Tyrell Kuriki (Hachioji Gakuen Hachioji H.S.) - 51.78
5. Takuma Okubo (Tsuchiurako Kita H.S.) - 52.47
6. Yuya Hiramatsu (Hamamatsu Shogyo H.S.) - 52.69
7. Tatsuhiro Yamamoto Yamamoto (Narita H.S.) - 53.37
8. Shinra Katsumoto (Seinan Gakuen H.S.) - 53.71

Girls' 4x100 m Relay Final
1. Soyo H.S. (Kanagawa) - 45.88
2. Kasukabe Higashi H.S. (Saitama) - 46.21
3. Tokyo H.S. (Tokyo) - 46.26
4. Saga Kita H.S. (Saga) - 46.30
5. Aichi H.S. (Aichi) - 46.44
6. Hamamatsu Civic H.S. (Shizuoka) - 46.58
7. Kunori Gakuen H.S. (Yamagata) - 46.81
8. Ritsumeikan Keisho H.S. (Hokkaido) - 46.95

Boys' 4x100 m Relay Final
1. Hosei Daini H.S. (Kanagawa) - 40.18
2. Soyo H.S. (Kanagawa) - 40.22
3. Sakuyakonohana H.S. (Osaka) - 40.27
4. Josai H.S. (Tokyo) - 40.28
5. Tokyo H.S. (Tokyo) - 40.31
6. Narita H.S. (Chiba) - 40.53
7. Isahaya H.S. (Nagasaki) - 40.56
8. Hokkaido Shogyo H.S. (Hokkaido) - 40.93

Boys' 5000 m Race Walk
1. Ryosuke Kashi (Shikama Kogyo H.S.) - 21:05.94
2. Minoru Onogawa (Tokyo Jitsugyo H.S.) - 21:16.46
3. Kazuki Takahashi (Hanamaki Kita H.S.) - 21:17.85
4. Fukusen Aoyama (Nirayama H.S.) - 21:21.99
5. Taiga Takizawa (Kasukabe Higashi H.S.) - 21:31.18

Boys' Long Jump
1. Kodai Sakuma (Hosei Prep Daini H.S.) - 7.80 m +2.0 - MR
2. Motori Matsuzoe (Fujisawa Nishi H.S.) - 7.65 m +0.9
3. Tenji Sotokawa (Shari H.S.) - 7.60 m +2.8
4. Katsufumi Miyauchi (Sakata Nishi H.S.) - 7.53 m +1.9
5. Takato Uchikubo (Sunagawa H.S.) - 7.40 m +1.5

Girls' Discus Throw
1. Mai Shimizu (Shiga Gakuen H.S.) - 46.36 m
2. Asuka Ishii (Ibaraki Christian Gakuen H.S.) - 45.47 m
3. Hiroko Taishi (Omura H.S.) - 44.28 m
4. Yuki Kamisaka (Seya Nishi H.S.) - 43.07 m
5. Misaki Sugita (Seibudai H.S.) - 42.69 m

Boys' Shot Put
1. Ayumu Ishiyama (Hanazono H.S.) - 17.40 m - MR
2. Seiya Tobe (Tokyo Gakukan Funabashi H.S.) - 16.84 m
3. Tetsuo Kawaguchi (Seiko Gakuen H.S.) - 16.71 m
4. Shinichi Yukinaga (Seiko Gakuen H.S.) - 16.70 m
5. Shinnosuke Matsuoka (Gifu Municipal Shogyo H.S.) - 16.60 m

(c) 2014 Brett Larner
all rights reserved

Comments

Most-Read This Week

Kawauchi Wins 7th-Straight Okinoshima 50 km

Running the Okinoshima 50 km Ultramarathon on his late father's home island of Oki for the eighth year in a row, Yuki Kawauchi (Saitama Pref. Gov't) ran 2:52:55 to win it for the seventh straight time. Starting strong on the relatively flat first 10 km where he clocked 33:26, low-2:47 pace, Kawauchi slowed to just over 2:50 pace on the course's toughest hills between 10 and 30 km. A sub-2:50 was still in range at that point, but over the last 20 km he faded further to finish in the second-slowest of his Okinoshima wins.



The day before the race Kawauchi paced children in Okinoshima's kids' run. Following that he greeted participants and local supporters at an expo event where he was hailed onstage as the Boston Marathon winner. As per his usual routine, his next race will be the July 1 Gold Coast Marathon in Australia.

© 2018 Brett Larner, all rights reserved

Boston Marathon Champion Yuki Kawauchi and Olympian Suguru Osako Join 2018 Bank of America Chicago Marathon Elite Field

A Bank of America Chicago Marathon press release

The Bank of America Chicago Marathon announced today that reigning Boston Marathon champion and “citizen runner” Yuki Kawauchi and 2016 Olympian and Nike Oregon Project runner Suguru Osako will join the elite competition as they both seek to become the first Chicago Marathon champion from Japan since Toshihiko Seko took the crown in 1986.

"I'm really happy to have the chance to race in the Bank of America Chicago Marathon and the Abbott World Marathon Majors," Kawauchi said. "I'm looking forward to running the same race where Toshinari Takaoka set the former national record and so many other great Japanese athletes have run well. My results in the other American Abbott World Marathon Majors races, Boston and New York, were pretty good, and I'll do everything I can to line up in Chicago ready to produce good results there too."

“Yuki and Suguru are exciting additions to our elite field,” said Executive Rac…

Kipchirchir and Chebii Take on Three Gold Coast Winners

The men's race at Australia's Gold Coast Marathon is usually a Kenya-Japan head-to-head, Kenya taking six wins and Japan three in the last ten years. With not a single Ethiopian in the field for this year's 40th edition it looks set for it to happen yet again.

Sub-2:10 Kenyans Victor Kipchirchir, Douglas Chebii, Philip Sanga and the Japan-based Michael Githae will line up to take on three of the race's last four winners, 2017 champ Takuya Noguchi (Konica Minolta), 2015-16 winner and course record holder Kenneth Mungara (Kenya) and 2013 champ and perpetual top three placer Yuki Kawauchi (Saitama Pref. Gov't). Give the advantage to team Kenya in this bout, but as Noguchi and Kawauchi have proven Gold Coast is a race where Japanese men are legit contenders.

With the window for getting qualifying times for next year's MGC Race 2020 Olympic trials starting to close, the powers that be in Japan have taken note of the success of Noguchi and Kawauchi on the Gold Coast…